Fotografia produktowa - retusz komputerowy

retusz komputerowy fotografii produktowej

Komputerowa obróbka graficzna zdjęć produktów to czynność nieznana w fotografii analogowej. Robiąc zdjęcia na filmie istniały oczywiście pewne możliwości poprawiania czy retuszu zdjęć. Jednak w obecnych czasach fotograf produktowy ma nieporównywalnie więcej możliwości.

Czym jest obróbka graficzna fotografii produktowych?

Jako, że tworzymy pliki cyfrowe oczywistym jest, że do ich dalszej obróbki używamy komputera z odpowiednim oprogramowaniem. Retusz komputerowy fotografii produktów może być prostą korektą podstawowych parametrów zdjęcia jak i bardzo zaawansowanym procesem nad którym pracuje grupa ludzi.

Co składa się na retusz komputerowy zdjęć produktowych

Podstawowym zadaniem tej czynności jest poprawienie wszystkiego z czym nie dał sobie rady aparat cyfrowy. Obróbkę zaczyna się od doprecyzowania balansu bieli, korekty ekspozycji zdjęcia i kolorów produktu. Idąc dalej możemy usuwać pyłki czy zabrudzenia przedmiotu, które nie zostały wcześniej zauważone. Zaawansowany retusz graficzny to korekty kształtu, fotomontaże i inne zmiany w wyglądzie przedmiotu na zdjęciu.

Czy każdy packshot wymaga retuszu graficznego?

Naszym zdaniem – obowiązkowo. I nie chodzi tu o manipulacje czy oszukiwanie rzeczywistości a właśnie o jak największe zbliżenie się do rzeczywistego wyglądu produktu. Jak wspominaliśmy wyżej, każde zdjęcie produktowe prosto z aparatu wymaga szeregu niezbędnych korekt grafika komputerowego.

Aby lepiej zobrazować dlaczego podstawowy retusz komputerowy jest niezbędny przy każdym packshocie, prześledźmy poniższe zdjęcie produktowe od początku do końca procesu jego powstawania.

 

zdjęcie produktowe przed obróbką graficzną
packshot prosto z aparatu
packshot wycięcie produktu z tła
produkt wyszparowany z tła
fotografia produktowa po wstępnych korektach graficznych
wstępna korekta koloru i ekspozycji
packshot po retuszu
ostateczne dopasowanie koloru

Jak możemy zauważyć na przykładzie wyżej, nawet z pozoru prosty packshot wymaga kilku podstawowych etapów obróbki graficznej.

Zamawiając fotografie produktowe w Fotographia, usługę retuszu komputerowego otrzymujesz w cenie finalnej zdjęcia. Oferujemy podstawowy, niezbędny retusz a także zaawansowane korekty graficzne.

Przeczytaj również jaki komputer wybrać do obróbki graficznej zdjęć produktów.