Zdjęcia packshot - poprawny balans bieli

Balans bieli to podstawowy i bardzo ważny parametr każdej fotografii produktowej. Ustawienie to odpowiada za poprawne odwzorowanie kolorów. Packshot to zdjęcia produktów z możliwie najwierniejszym odwzorowaniem rzeczywistości. To właśnie dlatego poprawnie ustawiony balans bieli ma tutaj tak duże znaczenie.

Współczesne aparaty w większości przypadków ustawiają balans bieli automatycznie. W zależności od algorytmu efekty są lepsze lub gorsze. Bardziej zaawansowane konstrukcje pozwalają na w pełni ręczne ustawienie temperatury barwowej z dużą dokładnością.

Co to jest balans bieli w aparacie cyfrowym?

Parametr ten spotykamy wyłącznie w aparatach i kamerach cyfrowych. Jest to dostosowanie sposobu rejestracji kolorów przez matrycę światłoczułą urządzenia do panujących warunków oświetleniowych. Mówiąc prościej – poprawnie ustawiony balans bieli powoduje, że kolory na zdjęciu są oddane zgodnie z rzeczywistością. Źle dobrany parametr może spowodować, że zdjęcie wpada na przykład w kolor niebieski.

Jaki wpływ ma temperatura barwowa?

Co to jest temperatura barwowa?

Tym pojęciem określamy rodzaj źródła światła. Światło może być ciepłe, neutralne (zbliżone do słonecznego) lub zimne. Temperaturę barwową fotografowanej sceny określamy w stopniach Kelvina. Za pomocą takiego zapisu możemy łatwo ustalić temperaturę barwową źródła światła.

Im niższa wartość tym światło jest cieplejsze. Na drugim końcu skali mamy światło zimne. I tak na przykład ciepłe światło świecy ma temperaturę barwową określaną przedziałem 1000-2000K. Światło słoneczne, które pada na Ziemię w południe to przedział 5000-6500K. Jest to zakres neutralny. Zakres 8000-10000K to światło po zachodzie słońca lub w bardzo pochmurny dzień.

Temperatura barwowa źródła światła a balans bieli w aparacie cyfrowym

Te dwa parametry mają na siebie wzajemny wpływ. Jeśli przykładowo wykonujemy zdjęcia produktów w świetle słonecznym ale z ustawieniem niepoprawnego balansu bieli (na przykład na światło ciepłe) to fotografie będą miały żółty zafarb.

Przykłady ustawienia balansu bieli dla tej samej sceny możemy zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Jaki balans bieli ustawić dla lamp studyjnych

Jako, że tematem tego bloga jest fotografia produktowa i zagadnienia z nią powiązane, skupimy się na tym w jaki sposób poprawnie dobrać parametr balansu bieli do światła lamp błyskowych. To właśnie przy ich użyciu tworzy się zdjęcia produktów, więc ten temat będzie najważniejszy w tym artykule.
Lampy błyskowe mają temperaturę zbliżoną do światła słonecznego. Jest to więc zakres 5000-6500K. Aparaty cyfrowe mają wgrane podstawowe rodzaje światła w ustawieniu parametru balansu bieli. Należy więc wybrać ikonkę lampy błyskowej „błyskawicy” w menu urządzenia. Możemy być też bardziej precyzyjni i na opakowaniu lamp sprawdzić dokładną temperaturą barwową światła, które emitują. Niektóre, bardziej zaawansowane aparaty pozwalają ustawić balans bieli bardzo precyzyjnie w stopniach Kelvina. Wystarczy więc wprowadzić wartość jaką deklaruje producent naszych lamp błyskowych.
 

Czy można edytować balans bieli na gotowym zdjęciu?

Format zapisu plików RAW (dostępny w zaawansowanych urządzeniach) pozwala nam na edycję balansu bieli już po wykonaniu zdjęcia z pomocą programu graficznego. Korekta taka zwykle nie powoduje spadku jakości choć zalecamy od samego początku wykonywać fotografie produktów z już poprawnie dobranym balansem bieli. Pozwoli nam to na lepszą ocenę kolorystyki i całego packshotu już w momencie jego powstawania.

Zobacz więcej