WebP czyli lekkie zdjęcia packshotowe

format zapisu zdjęć produtkowych webp

WebP – co to jest?

Na samym początku wyjaśnimy czym właściwie jest format WebP i dlaczego może być przydany dla fotografii produktowych. Ten rodzaj plików graficznych został utworzony w roku 2010 przez Google. WebP to format plików podobny jak inne znane rozszerzenia takie jak JPG, czy PNG. Pliki mogą być zapisywane z dwoma rodzajami kompresji – stratnej i bezstratnej.

Co nowego wnosi WebP w fotografii produktowej?

Najważniejszą zmianą jest oczywiście zmniejszenie rozmiaru plików. Ma to ogromne znaczenie dla witryn, które posiadają duże ilości obrazów. Mogą to być na przykład nasi klienci, którzy w swoich sklepach internetowych mają setki a nawet tysiące packshotów.

WebP vs JPEG

Pliki JPEG są bardzo popularne ze względu na dobrą kompresję obrazu. Okazuje się, jednak że WebP pozwala zaoszczędzić 25-35% więcej.

WebP vs PNG

Pliki PNG wyróżnia to, że możemy je zapisywać z opcją przezroczystości. WebP również umożliwia tworzenie zdjęć produktów bez tła, zyskując 26% wagi pliku względem PNG.

Zalety formatu WebP przy zdjęciach produktowych

Fotografie produktowe używane w sklepach internetowych mają za zadanie jak najlepiej przedstawić produkt. Dlatego też często trudno osiągnąć kompromis pomiędzy jakością pliku a jego rozmiarem. Duże rozdzielczości packshotów są efektowne i wyraźne jednak wpływają na wolniejsze działanie witryny. Format WebP pozwala pogodzić te problemy. Zdjęcia produktowe w formacie WebP są lekkie a zarazem dobrej jakości.

Szybkie ładowanie grafik to zaleta dla potencjalnego klienta. Strona ładuje się sprawnie oraz nie obciążą urządzenia. Ma to znaczenie szczególnie w dobie smartfonów.

Wady formatu WebP

Najpoważniejszą wadą tego rozszerzenia jest to, że nie jest ono jeszcze tak powszechne jak inne popularne formaty. Warto jednak mieć na uwadze, że z roku na rok obsługa formatu WebP stale rośnie.

Kiedy warto przekonwertować zdjęcia produktów na format WebP?

Format ten staje się standardem we współczesnym projektowaniu stron internetowych. Im większą bazę grafik i zdjęć packshotowych posiadamy na swojej ofercie tym bardziej skorzystamy na przekonwertowaniu plików. Część z paneli CMS pozwala już na bieżąco automatycznie konwertować istniejące i nowe pliki graficzne bez udziału użytkownika.