Fotograf produktowy - czym się zajmuje

Fotograf produktowy to niszowy zawód, który jest wykonywany przez wyspecjalizowane w tym kierunku osoby. Wydawać by się mogło, że zdjęcie produktowe może wykonać każdy, nawet osoba niebędąca związana z fotografią. Jest to oczywiście prawda jednak można to porównać z tym, że każdy może spróbować swoich sił w niemal każdej dziedzinie, jednak aby osiągnąć profesjonalne efekty szybko dojdziemy do wniosku, że potrzeba również wielu umiejętności oraz doświadczenia.

Zrozumienie potrzeb klienta oraz samego produktu

Fotograf produktowy zanim rozpocznie właściwą pracę nad zdjęciami produktu powinien dobrze zrozumieć istotę tego przedmiotu. Ważne jest aby fotograf produktowy poznał kluczowe elementy wyróżniające przedmiot na tle konkurencji. Ponadto warto znać istotne detale, które mogą być decydujące dla potencjalnych nabywców. Dlaczego właśnie ten przedmiot ma przewagę nad innymi?

W tym miejscu fotograf produktów powinien również dowiedzieć się w jakim miejscu mają być prezentowane packshoty. Ma to duże znaczenie czy zdjęcia będą używane na stronie sklepu internetowego, katalogu czy może jako banery reklamowe. Mając te informacje, fotograf produktowy będzie mógł dostosować przebieg całej sesji packshotowej, zapewniając odpowiednie zdjęcia.

Komunikacja z klientem odbywa się bezpośrednio lub w przypadku dużych firm z działem kreatywnym czy specjalistami od marketingu. Nawiązanie wspólnego języka pozwoli fotografowi produktowemu na dokładne poznanie potrzeb i oczekiwań co finalnie zaowocuje packshotami, których potrzebuje klient.

Czym zajmuje się fotograf produktowy

Fotograf produktowy specjalizuje się w tworzeniu zdjęć produktów, zwanych jako packshoty. Ponadto, fotograf ten wykonuje również zdjęcia reklamowe oraz packshoty odzieży. Fotograf produktowy powinien również posiadać zaawansowane umiejętności retuszu graficznego. W dzisiejszych czasach obróbka graficzna zdjęć produktowych to kluczowy element w uzyskaniu profesjonalnych efektów.

Umiejętności fotografa produktowego

Sprzęt i praca ze światłem studyjnym

Fotograf wykonujący zdjęcia produktowe powinien bez trudu odnajdywać się podczas pracy w studio fotograficznym. Idealnie dobrane oświetlenie, moc lamp błyskowych i kierunek padania światła to podstawy. Ponadto wymagana będzie doskonała znajomość sprzętu fotograficznego, aparatów, obiektywów oraz ich właściwości.

Kreatywność i poczucie estetyki

Te umiejętności u fotografa produktowego będą szczególnie przydatne podczas tworzenia zdjęć reklamowych. Interesujące i przyciągające wzrok kompozycje, ciekawe światło i nasycone kolory to najważniejsze składniki na udane zdjęcie produktu w aranżacji. Doświadczenie w budowaniu ciekawych aranżacji pozwoli na przedstawienie każdego produktu w dobrym świetle.

Znajomość programów graficznych

Profesjonalna fotografia produktowa nie istnieje bez obróbki graficznej na równie wysokim poziomie. Precyzyjnie ustawione kolory, idealnie białe tło czy zaawansowany retusz to nieodłączne cechy każdego packshotu.

Wąska specjalizacja to gwarancja efektów

Fotografia produktowa to bardzo rozbudowana i skomplikowana dziedzina. Wymaga ciągłego udoskonalania warsztatu oraz najlepszego dostępnego sprzętu. Jeśli więc zależy nam na jak najlepszych packshotach, warto zlecić ich wykonanie fotografowi, który specjalizuje się w tej dziedzinie.

Jak wybrać dobrego fotografa produktowego?

Szukając profesjonalnego fotografa produktów możemy natknąć się na wiele ofert. Nie wszystkie z nich są jednak na najwyższym poziomie. Warto dowiedzieć się czy osoba, z którą chcemy podjąć współpracę zajmuje się tylko tą dziedziną fotografii. Szukając dentysty, nie idziemy przecież do lekarza rodzinnego. Tak samo jest z fotografami. Najprościej ocenić możliwości oraz doświadczenie fotografa produktowego, zapoznając się z jego portfolio. Pozwoli to na upewnienie się, że fotograf ten świadczy usługi na najwyższym poziomie w swojej dziedzinie, a my możemy być pewni efektów.

 

Więcej o pracy fotografa produktowego dowiesz się we wpisie: https://www.fotographia.pl/fotografia-produktowa-zobacz-jak-pracujemy/

Zobacz więcej