Idealnie ostre zdjęcia produktów? Poznaj focus stacking

Zdjęcia produktowe, które chcemy wykorzystać w sklepie internetowym czy katalogu produktów powinny być jak najwyższej jakości. Składa się na to między innymi ostrość, która w tego typu fotografii produktowej jest wymagana na obszarze całego przedmiotu.

focus stacking zdjęcie produktowe
Zdjęcia makro kolczyka przed użyciem focus stackingu

Problem nieostrości na fotografii produktowej jest szczególnie dotkliwy w przypadku zdjęć małych produktów. Jak widzimy na zdjęciach wyżej, pomimo użycia dużej wartości przysłony, kolczyk na żadnym ze zdjęć nie jest ostry w całości. Żadna z tych fotografii, nawet po obrobieniu nie będzie nadawać się do prezentacji w sklepie internetowym. Nawet najlepszy program graficzny nie przywróci ostrości na całym produkcie. Jak zatem powstają zdjęcia produktów ostrych w całości?

Odpowiedzią jest technika focus stacking.

Kiedy przydaje się focus stacking

Technika ta jest niezbędna zawsze, gdy nie możemy ustawić ostrości na całym przedmiocie. Jeśli wykonujemy zdjęcia produktowe, na których ostra jest tylko część przedmiotu, koniecznie należy skorzystać z focus  stackingu.

Do jakich produktów używać focus stackingu?

Focus stacking można użyć na każdej fotografii produktowej. W zdjęciach przedmiotów makro, technika ta jest praktycznie nieodzowna. Wynika to z bardzo płytkiej głębi ostrości gdy wykonujemy zdjęcia makro. Najpopularniejszą kategorią tego typu fotografii produktów są zdjęcia produktowe biżuterii. Produkty jubilerskie są zwykle bardzo małe i wymagają dużego powiększenia a także idealnej ostrości i jakości.

Akcesoria niezbędne do zdjęć produktów w technice focus stacking

Metoda ta wymaga wykonania serii zdjęć z dokładnie tym samym kadrem. Dlatego niezbędny będzie stabilny statyw fotograficzny. Konieczny będzie również obiektyw z manualnym ustawianiem ostrości. Aby połączyć zdjęcia produktowe w całość należy użyć programu graficznego, który obsługuje focus stacking.

Focus stacking krok po kroku

1. Przygotuj aparat, statyw i studio

Upewnij się, że aparat jest stabilnie umieszczony na statywie. Bardzo ważne jest aby kolejne kadry zostały wykonane dokładnie z tymi samymi ustawieniami aparatu oraz świateł. Zadbaj także o stabilne umieszczenie produktu aby nie zmieniał położenia podczas wykonywania kolejnych packshotów.

2. Wykonaj serię zdjęć z przesunięciem ostrości

Ustaw ostrość tak aby objąć najbliższą część produktu w idealnej ostrości. Wykonaj pierwsze zdjęcie produktu. Następnie przesuń ostrość na kolejny fragment przedmiotu. Wykonaj kolejną fotografię. Powtarzaj powyższe czynności dopóki nie będziesz miał serii zdjęć obejmującej cały przedmiot.

3. Połącz zdjęcia produktu za pomocą programu graficznego

Czas na retusz komputerowy zdjęcia produktowego. Po zgraniu packshotów na dysk komputera, otwórz je w dedykowanym programie graficznym, który wspiera focus stacking. Postępuj zgodnie z instrukcją oprogramowania. Zdjęcie produktowe z idealną ostrością jest gotowe.

fotografia produktowa biżuterii
idealnie ostra fotografia produktowa kolczyków po dodatkowej obróbce graficznej

Zobacz więcej