Studio fotografii produktowej packshot - co i jak?
Będąc pierwszy raz w profesjonalnym studio fotografii produktowej można poczuć się nieco zagubionym. Dużo nowego sprzętu, kabli oraz przedmioty o niecodziennym wyglądzie. To właśnie krótki opis studio packshot.
Podstawowe wyposażenie studia fotografii produktów
Studia fotograficzne składają się zazwyczaj z podobnego wyposażenia. Różnią się jednak konkretnymi elementami czy rodzajem użytego sprzętu i akcesoriów w zależności od tego co będziemy fotografować. Jednak niezależnie od tego czy fotografujemy ludzi, produkty czy kulinaria na wyposażeniu każdego studia fotograficznego znajdziemy:
- studyjne lampy fotograficzne – niezbędne w każdym studio fotografii produktowej najczęściej błyskowe, są to stacjonarne lampy, które pozwalają nam utworzyć oświetlenie fotografowanej sceny. W fotografii produktowej należy dobrać moc lamp do wielkości przedmiotów jakie zamierzamy fotografować. Tworząc packshot biżuterii potrzebujemy mniejszej mocy lampy niż fotografując dużą maszynę
- modyfikatory światła – są mocowane na lampy fotograficzne. Modyfikatory pozwalają na odpowiednie modelowanie światła. To dzięki nim możemy uzyskać na przykład światło ostre lub rozproszone. Fotograf produktowy często korzysta z softboxów, których najważniejszym zadaniem jest zmiękczanie światła. Aby natomiast podkreślić fakturę materiału na packshocie stosuje się na przykład czasze.
- tła – to często największy element w studio fotograficznym packshot. Duże powierzchnie z różnych materiałów, o wielu kolorach i wzorach. Choć w fotografii produktowej króluje kolor jednolity biały (dla większości zdjęć packshot) nie oznacza to, że fotograf produktowy nie wykorzystuje w swojej pracy innych teł. Tworząc ujęcia aranżowane stosuje się różnego rodzaju blaty drewniane, plexi czy szkło.
- statywy – używa się ich do stabilnego ustawienia aparatu i lamp błyskowych. Te ostatnie w połączeniu z dużym modyfikatorem światła potrafią być naprawdę ciężkie. Dlatego też statywy studyjne cechują się dużą stabilnością oraz nośnością.
- aparat i obiektywy – oczywiście to naprawdę niezbędny sprzęt aby wykonać jakiekolwiek zdjęcia produktów nie tylko packshot w studio. Fotograf produktowy używa zwykle zaawansowanych aparatów (lustrzanki lub bezlusterkowce), które pozwalają na w pełni manualne ustawienia wszystkich najważniejszych parametrów pracy. Obiektywy dobieramy w zależności od potrzeb. Do zdjęć packshot najczęściej używa się ogniskowych z przedziału 50-100 mm.
- wyzwalacze lamp – służą do synchronizacji momentu robienia zdjęcia z błyskiem lampy, który trwa ułamek sekundy.
- akcesoria – w studio fotografa produktowego znajdziemy najróżniejsze akcesoria służące zarówno do modyfikacji światła jak i na przykład odpowiedniego ustawienia fotografowanych przedmiotów. Fotografia produktowa odzieży wymaga również specjalnych manekinów aby móc tworzyć zdjęcia odzieży w technice duch.
Zdjęcia produktowe w studio krok po kroku
Każda sesja produktowa w studio packshot składa się z odpowiedniego przygotowania i etapów pracy. Oczywiście nie wszystkie fotografie produktowe powstają w kilku krokach. Czasami zdjęcia reklamowe wymagają długiego planowania i wielotygodniowej realizacji.
Zanim przystąpisz do zdjęć produktowych
Przed rozpoczęciem właściwej sesji warto wszystko jak najdokładniej rozplanować. Przygotujmy listę niezbędnych sprzętów oraz podstawowe założenia
- co będziemy fotografować
- ile ujęć produktu wykonamy
- jakie kadry chcemy stworzyć
- czy musimy przygotować dodatkowo przedmioty przed sesją
- inspiracje
Przystępujemy do przygotowania studio
W tym momencie zajmiemy się przygotowaniem przestrzeni, w której wykonamy packshoty. Upewnijmy się, że dysponujemy odpowiednią ilością miejsca nie tylko na sprzęt ale również na produkty, które chcemy sfotografować. Rozstawiamy statywy i lampy fotograficzne. Warto upewnić się, że wszystko jest stabilnie ustawione oraz zablokowane tak aby nie uszkodzić sprzętu w czasie sesji. Gdy nasze lampy są stabilne możemy zamontować odpowiednie modyfikatory światła.
Wykonujemy próbne fotografie produktowe
W tym momencie warto jak najdokładniej ustawić aparat a na podstawie zdjęć próbnych wyłapać ewentualne błędy i niedociągnięcia. Jeśli przyłożymy się do dopracowania próbnych zdjęć produktów będziemy mieli pewność, że właściwa sesja w studio fotografii produktowej wyjdzie tak, jak tego oczekujemy.
Tworzymy właściwe packshoty
Wreszcie możemy przystąpić do właściwej pracy. W zależności od założeń sesja może być krótka (do kilku godzin) jak również wymagająca kilku tygodni pracy. Szczególnie podczas dużych zleceń warto zadbać o częste tworzenie kopii zapasowych już wykonanych fotografii produktów.
Dalsza praca nad zdjęciami produktów poza studio
Gdy mamy już gotowy materiał fotograficzny czeka nas jeszcze obróbka graficzna zdjęć produktowych. Po ich odpowiednim przygotowaniu przez grafika, packshoty są gotowe do umieszczenia w miejscu docelowym.
Jak widzimy studio fotografii produktowej to miejsce, w którym kompleksowo powstają sesje packshot. Od wyjęcia produktu z pudełka aż po wgranie gotowych plików na serwer e-sklepu.
Dowiedz się więcej jak uzyskać jeszcze lepsze efekty przy zdjęciach packshotowych.