Profesjonalna fotografia produktowa - jaka powinna być?

fotografia produktowa czapka

Fotografia produktowa może wydawać się całką prostą sprawą dla każdego fotografa czy nawet amatora chętnego do nauki. Czym jest zdjęcie produktu? Na pierwszy rzut oka to po prostu fotografia produktu na białym tle. Wydawać by się mogło, że wystarczy więc dobry aparat, światło i bez trudu można stworzyć packshot.

W dzisiejszych czasach wszyscy dysponujemy smartfonami wyposażonymi w dobrej klasy aparaty co jeszcze bardziej ułatwia sprawę. Czy jednak na pewno wykonanie profesjonalnej fotografii produktowej nie wymaga więcej zaangażowania? Poniżej przedstawimy co wyróżnia oraz w jaki sposób powstają zaawansowane zdjęcia produktowe.

Profesjonalna fotografia produktowa – niezbędne podczas sesji

Zanim rozpoczniesz – przygotowania przed sesją produktową

Jeszcze zanim produkty dotrą do studio jest do wykonania sporo pracy. To właśnie wtedy należy ustalić z Klientem zarys sesji, jego wymagania oraz dowiedzieć się, gdzie fotografia produktowa będzie użyta. Ma to duże znaczenie, gdyż zupełnie inaczej przygotujemy zarówno pliki jak i same ujęcia do katalogu niż do umieszczenia w sklepie internetowym. To właśnie w momencie planowania sesji zdjęciowej należy ustalić ujęcia jakie wykonamy dla każdego produktu oraz ich ilość. Ważne są również informacje czy wykonujemy standardowe fotografie produktowe na białym tle, czy zdjęcia w aranżacji.

Odpowiednie przygotowanie produktu do sesji

To co odróżnia pracę amatora od profesjonalnego fotografa produktowego ma miejsce jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć. Otóż fotograf pakckshotowy zanim rozpocznie jakąkolwiek pracę musi dobrze zapoznać się z produktem, który ma trafić przed obiektyw. Mając fizycznie produkt możemy zaplanować w jaki sposób zrealizować zaplanowane zdjęcia produktowe a także co warto dodatkowo podkreślić.

Tuż przed rozpoczęciem fotografowania należy dokładnie obejrzeć produkt, czy nie posiada uszkodzeń i zabrudzeń. Następnie za pomocą miękkiej szmatki lub sprężonego powietrza usuwamy najdrobniejsze paprochy, które pozostawione mogą nas narazić na żmudną obróbkę graficzną.

Dobór tła do fotografii produktów

Fotografia produktowa może zostać wykonana jako packshot lub zdjęcie aranżowane. Jeśli zdecydujemy się na popularne packshoty potrzebne nam będzie jednolite tło. Zwykle w fotografii produktowej używa się białego tła. W szczególności jeśli zdjęcia chcemy użyć na przykład w sklepie internetowym czy w katalogu. Oczywiście jeśli mamy ku temu powody, nic nie stoi na przeszkodzie aby użyć innego koloru.

Fotografia aranżowane będą wymagały nieco więcej przygotowania gdyż potrzebne nam będą akcesoria i dodatki, które zaplanujemy w naszej sesji.

fotografia produktowa Warszawa
Do wykonania packshot wystarczy białe, jednolite tło
fotografia reklamowa Kraków
Fotografia produktowa w aranżacji wymaga przygotowania rekwizytów

Sprzęt do fotografii produktowej

Jeśli zależy nam na wysokiej jakości packshotach potrzebować będziemy niezbędny sprzęt:

  • aparat – najlepszym wyborem będzie lustrzanka lub bezlusterkowiec. Te aparaty pozwalają skorzystać z całej gamy profesjonalnych obiektywów przeznaczonych do różnych zastosowań. Aparat do fotografii produktowej powinien cechować się wysoką rozdzielczością, niskim poziomem szumów a także mieć tryb M pozwalający na pełną kontrolę nad wszystkimi parametrami.
  • obiektyw do fotografii produktowej powinien być jak najlepszej jakości. W tej dziedzinie liczy się maksymalna ostrość oraz oddanie najdrobniejszych detali. Do większości packshotów stosuje się obiektywy stałoogniskowe lub zoomy średniego zakresu. Czasami przydatna będzie dłuższa ogniskowa lub obiektyw makro, idealny do fotografii produktowej biżuterii czy drobnych produktów. Obiektywy szerokokątne ze względu na ich duże deformacje obrazu nie są raczej używane przy tworzeniu packshotów.
  • statyw w fotografii produktowej również odgrywa ważną rolę. Stabilny trójnóg zapewni nam lepszy komfort podczas precyzyjnego ustawiania kadru. Dodatkowo statyw pozwoli nam uzyskać powtarzalne ujęcie dla każdego przedmiotu co jest bardzo istotne w fotografii produktów.
  • lampy fotograficzne to one pozwalają zarejestrować obraz. W fotografii produktów korzystamy wyłącznie ze światła lamp fotograficznych. Pozwalają one na pełną kontrolę fotografowanej sceny. Dzięki tym urządzeniom mamy również pewność, że każdy packshot będzie oświetlony w ten sam sposób. Fotografia produktowa ma za zadanie poprawne odwzorowanie kolorów na co również pozwalają profesjonalne lampy fotograficzne.
  • tło odpowiednie do produktów i stylizacji, które chcemy fotografować. Fotografia produktowa jest wykonywana najczęściej na białym tle, jednak nie oznacza to wcale, że nie przydadzą nam się inne kolory czy też materiały mogące być tłem naszych aranżacji.
  • akcesoria w fotografii produktowej są niezwykle przydatne. Znajdują tu zastosowanie zarówno różnego rodzaju uchwyty, podstawki jak i żyłki pozwalające odpowiednio zawiesić produkt.
  • komputer z oprogramowaniem do edycji to podstawa w profesjonalnej fotografii produktowej. Wbrew pozorom nawet zdjęcia z najlepszych aparatów wymagają sporej ingerencji graficznej w celu wydobycia wszystkich możliwości ze zdjęcia.

Jakie oświetlenie do profesjonalnej fotografii produktowej?

Jeśli zależy nam na profesjonalnych zdjęciach produktów, pod uwagę powinniśmy brać tylko lampy fotograficzne. Na rynku dostępnych jest wiele modeli zarówno lamp błyskowych jak i lamp światła ciągłego. Każdym z tych rodzajów oświetlenia możemy uzyskać nieco inne efekty szczególnie za sprawą modyfikatorów światła. Pozwalają one na odpowiednie ukierunkowanie światła, zmianę jego barwy czy też uzyskanie oświetlenia miękkiego lub ostrego.
Oświetlenie na planie zdjęciowym dopieramy do naszych założeń jak zdjęcie ma wyglądać. Ważne jest również co fotografujemy gdyż na przykład do fotografii szklanej butelki nie zaleca się używania ostrego światła bez zmiękczenia. Może ono spowodować nieatrakcyjne odbicie oraz brak ładnego rozkładu światła na takim produkcie.
Profesjonalne lampy błyskowe pozwalają nam na przykład na zamrożenie nawet bardzo szybkiej akcji. Efektowne rozpryski wody na zdjęciach reklamowych nie będą problemem.

 

Profesjonalna fotografia produktowa – najważniejsze cechy

  • Ostrość i detale sprawiają, że produkt na zdjęciu wygląda atrakcyjnie. Bogate w szczegóły zdjęcia produktowe będę zachęcające dla każdego odwiedzającego ofertę. Niezbędny będzie aparat o wysokiej rozdzielczości, ostry obiektyw oraz statyw.
  • Żywe ale wierne kolory również przyciągną uwagę. Pamiętajmy jednak, że fotografia produktowa ma przyciągać spojrzenia klientów w naszym sklepie internetowym ale nie może ich przekłamywać. Jeśli za bardzo podkręcimy kolory ubrań, może to spowodować dużą liczbę zwrotów.
  • Poprawne oświetlenie produktu jest niezwykle ważne. Pomimo tego, że fotografia produktowa ma tylko dwie płaszczyzny, odpowiednie oświetlenie przedmiotu pozwoli pokazać go tak jakbyśmy oglądali produkt na żywo. Przemyślane ustawienie świateł sprawi, że nasz packshot będzie świetnie prezentował produkty w każdej płaszczyźnie.

Zobacz więcej wpisów