Jak wykonać zdjęcie produktu na białym tle

Zdjęcia produktowe są kojarzone z białym tłem. Inna nazwa tego typu fotografii produktowych to packshot. Nic dziwnego, że białe tło jest tak bardzo rozpowszechnione w tej dziedzinie fotografii. Jest tak głównie dlatego, że kolor biały jest neutralny, pasuje do większości przedmiotów a także wiele portali internetowych wymaga obecnie takiego przedstawiania ofert.

Jak uzyskać idealnie białe tło na zdjęciach produktów?

Zadbaj o odpowiednie światło

Aby stworzyć idealnie czyste i białe tło na zdjęciu packshot, potrzebujemy przede wszystkim mocne źródło światła. Najlepiej sprawdzą się tutaj fotograficzne lampy błyskowe. Pozwalają na powtarzalność błysku oraz pełną kontrolę nad światłem. Dzięki temu nasze efekty będą w pełni przewidywalne i łatwe do odtworzenia w przyszłości.

Namiot bezcieniowy

Zdjęcia produktów możemy wykonać tradycyjnie w studio lub z użyciem tak zwanego namiotu bezcieniowego. Pozwala on łatwo rozproszyć światło i uzyskać równomiernie białe tło. Namioty bezcieniowe sprawdzają się dobrze na przykład podczas fotografowania biżuterii. Pozwolą uniknąć zbędnych cieni czy refleksów na produkcie.

Nie zawsze jednak fotografia produktu wykonana w namiocie bezcieniowym będzie atrakcyjna. Akcesorium to powoduje zanik cieni oraz brak światła kierunkowego co może wywoływać efekt „spłaszczenia” obrazu. Niektóre produkty będą się prezentować niekorzystnie.

Studyjne lampy błyskowe

Ile lamp błyskowych potrzeba aby uzyskać idealnie białe tło na zdjęciu produktu?

Zwykle niezbędne będą co najmniej 3 lampy błyskowe. 2 do oświetlenia fotografowanego przedmiotu i jedna, która będzie skierowana na tło w celu jego rozświetlenia.

Lampy błyskowe pozwalają na lepszą kontrolę oświetlenia w fotografowanej scenie. Możemy użyć różnych modyfikatorów światła co pozwoli stworzyć nam dokładnie takie zdjęcie produktu, jakie zamierzaliśmy uzyskać. Możemy więc oświetlić produkt w sposób, który odpowiada oczekiwanym efektom.

Białe tło na zdjęciach produktów krok po kroku

  • ustaw lampy oświetlające produkt. Zastosuj modyfikatory światła odpowiednie do efektu, jaki chcesz uzyskać
  • jedną lub dwie lampy skieruj na białe tło umieszczone za produktem
  • wykonaj próbne zdjęcie przedmiotu
  • wprowadź niezbędne poprawki jeśli tło nie jest jednolicie białe. Moc lamp powinna być na tyle duża aby prześwietlić cały obszar tła za przedmiotem. Dzięki temu uzyskamy efekt idealnie białego tła na zdjęciu produktowym

Ustaw poprawny balans bieli w aparacie

Nawet gdy uzyskasz idealnie przepalone tło na zdjęciu produktowym może się okazać, że jego odcień nie przypomina bieli. Warto sprawdzić czy mamy poprawnie ustawiony balans bieli w naszym aparacie. Fotografując w świetle lamp błyskowych, balans bieli musi być również ustawiony na światło błyskowe. Dzięki temu biel będzie oddana w rzeczywisty sposób a fotografia produktowa zyska na prawdziwych kolorach.

 

 

 

Zobacz więcej