Fotografia studyjna produktów - modyfikatory światła
Studyjne lampy błyskowe to urządzenia, które wytwarzają światło w formie błysku. Każda lampa składa się z palnika emitującego błysk, żarówki modelującej a także kondensatorów i elektroniki wewnątrz urządzenia. Do sterowania błyskiem służy panel umieszczony najczęściej z tyłu lub z boku urządzenia. Studyjne lampy błyskowe posiadają również mocowanie akcesoriów do modelowania światła. To właśnie dzięki nim możemy wpływać na to jak oświetlone zostaną nasze zdjęcia produktów.
Rodzaje modyfikatorów światła do lamp błyskowych
Softbox – jedne z najpopularniejszych modyfikatorów spotykanych w studio fotograficznym. Znajdziemy je w różnych kształtach, dopasowanych do konkretnych zastosowań i produktów. Wyróżniamy między innymi softboxy prostokątne o różnych proporcjach, podłużne prostokąty czy ośmiokątne softboxy oktagonalne.
Możemy również wybierać pomiędzy wieloma rozmiarami tych modyfikatorów. Od małych 30 x 30 cm do standardowych 60×80 cm poprzez podłużne softboxy o rozmiarach na przykład 30×120 cm.
Światło przechodzące przez softbox jest miękkie i pozbawione ostrych cieni. Dlatego świetnie sprawdza się w wielu zastosowaniach takich jak na przykład fotografia produktowa.
Parasolki fotograficzne – są to tanie i proste modyfikatory światła, często dodawane do zestawu z lampą błyskową. Parasolki, podobnie jak softboxy generują miękkie rozproszone światło. Nie jest ono jednak tak doskonałe jak z softboxów, przez to popularność parasolek jest mniejsza.
Zasada działania parasolki fotograficznej jest prosta. Odbija ona światło generowane przez lampę błyskową za pomocą wewnętrznej części. Środek parasolki fotograficznej może być wykonany z białej rozpraszającej tkaniny. Zdarzają się również parasolki wykończone materiałem srebrnym lub złotym, który pozwala ocieplić lub ochłodzić światło padające na fotografowaną scenę.
Czasza fotograficzna – kolejny podstawowy modyfikator światła. W przeciwieństwie do softboxów i parasolek, czasza tworzy światło ostre i skierowane na wprost. Na konkretny efekt ma wpływ wielkość czaszy oraz kąt nachylenia jej ścianek.
Strumienica – podobnie jak czasza tworzy światło ostre i kierunkowe jednak bardziej skupione. Strumienica pozwala na oświetlenie małego fragmentu sceny światłem punktowym. Może to być na przykład etykieta butelki na zdjęciu produktowym.
Wrota – wykonane najczęściej z metalu, pozwalają na regulację padania światła za pomocą przysłon. Regulowane skrzydła pozwalają precyzyjnie ukierunkować gdzie ma padać światło z lampy fotograficznej. Czasami wrota sprzedawane są w zestawie z kolorowymi filtrami. Dzięki temu możemy stworzyć dodatkowe efekty przydatne na przykład w fotografii reklamowej.
Beauty dish – charakterystyczny modyfikator światła podobny do czaszy. Beauty dish jest jednak większy oraz bardziej płaski a także posiada dodatkowy rozpraszacz w środku. Tworzy on światło będące połączeniem ostrego i kontrastowego z zarazem lekko rysowanymi cieniami. Dodatkowo przejście pomiędzy cieniem i światłem jest miększe niż w przypadku tradycyjnej czaszy.
Inne modyfikatory światła niemocowane na lampy błyskowe
W fotografii produktowej używa się nie tylko modyfikatorów zakładanych na lampy błyskowe. Fotograf produktowy używa również wielu akcesoriów, które pomagają jeszcze precyzyjniej tworzyć potrzebne światło. Mogą to być produkty z życia codziennego, niezwiązane ściśle z fotografią. Różnego rodzaju blendy (płaszczyzny odbijające światło) można zarówno kupić w sklepach fotograficznych jak i stworzyć samemu z materiałów odbijających światło w różny sposób. Tutaj na przykład świetnie sprawdzi się kalka dostępna w sklepach plastycznych czy panele wykonane z plexi.
Czasami aby uzyskać nietypowy rodzaj oświetlenia możemy użyć naszej kreatywności i sięgnąć na przykład po folię aluminiową. Odpowiednio pogięta odbije ciekawe światło padające w wielu przypadkowych kierunkach co może dać ciekawy efekt na przykład w fotografii reklamowej.