Packshot pod kontrolą - format RAW
RAW – znany również jako NEF (Nikon) lub CR2 (Canon) to sposób zapisu plików przez aparat cyfrowy. W tym wpisie wyjaśnimy czym jest RAW oraz dlaczego warto go używać jeśli tworzymy zdjęcia packshot.
Co to jest RAW?
RAW to format zapisu plików bez kompresji. W tego typu pliku znajdują się surowe dane prosto z przetwornika aparatu. Nie są one poddawane żadnym modyfikacjom przez procesor aparatu jak ma to na przykład miejsce w wypadku plików JPG. Format RAW pozwala na późniejszą zaawansowaną edycję zdjęcia na komputerze za pomocą specjalnego oprogramowania graficznego. Proces ten nazywamy „wywoływaniem”.
Dlaczego warto używać RAW do zdjęć packshot
Packshot to zdjęcie, które ma przyciągać uwagę z jednoczesnym wiarygodnym przedstawieniem fotografowanego przedmiotu. Dlaczego więc nie zostawić tego automatyce aparatu, która sprawi, że fotografia przedmiotu zostanie automatycznie opracowana otrzymując żywe kolory? Fotografia przedmiotowa musi być przede wszystkim zgodna z rzeczywistością. Aparat modyfikując plik JPG nie jest w stanie przewidzieć jaki efekt chcemy uzyskać przez co zdjęcia takie nie są zwykle tak dobrze wykonane jak mógłby to zrobić człowiek. Dodatkowo format RAW pozwala na ustawienie balansu bieli na zdjęciu produktu nawet po wykonaniu fotografii. Dysponując odpowiednim programem graficznym jesteśmy w stanie w każdej chwili skorygować to bardzo ważne ustawienie.
To właśnie z powodu całkowitej kontroli nad całym procesem fotograf produktowy decyduje się na dłuższy proces powstawania packshotu z udziałem formatu RAW. Jest to metoda wymagająca więcej pracy jednak finalny efekt owocuje profesjonalnym zdjęciem przedmiotowym.
Wady formatu RAW
Format zapisu plików RAW pomimo wielu zalet posiada też pewne wady. Najważniejszą z nich jest konieczność poświęcenia sporej ilości czasu na dokładne „wywołanie” każdej fotografii przedmiotu zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Pliki zapisane w tym formacie są zapisane bezstratnie co oznacza większy rozmiar zdjęcia. Plik RAW jest zwykle dwu a nawet trzykrotnie cięższy niż taki sam obrazek w JPG. Ostatnią wadą tego rozwiązania jest konieczność posiadania specjalnego oprogramowania oraz wtyczek w celu edycji a nawet podglądu tych plików.