Fotografia przedmiotowa - jaką czułość ISO ustawić?

Co to jest czułość ISO w aparacie cyfrowym?
Czułość ISO swoje początki ma już w fotografii analogowej. Określała ona czułość materiału światłoczułego (filmu) na światło. Określa się ją wartością np ISO 100, ISO 200… Małe wartości oznaczają niską czułość na światło. Im liczba wyższa, tym również rośnie czułość przetwornika. W aparatach cyfrowych czułość ISO działa dokładnie w ten sam sposób. Zmienia się jedynie sposób rejestracji obrazu – zamiast filmu mamy matrycę światłoczułą. Fotografia cyfrowa pozwala nam na bieżąco zmieniać czułość ISO w zależności od potrzeb. Wystarczy wejść w odpowiednią zakładkę w menu naszego aparatu i wybrać żądaną wartość.
Najlepsze wartości ISO do fotografowania przedmiotów
Wydawać by się mogło, że najlepiej stosować wartości jak najwyższe. Moglibyśmy wtedy używać krótkich czasów otwarcia migawki, wysokich wartości przysłony (a więc i wysokiej głębi ostrości) oraz słabych źródeł światła. Aparat z wysoką wartością ISO bez trudu poradziłby sobie w takich warunkach. Jest to oczywiście prawdą jednak wysokie wartości parametru ISO cechuje tzw szum cyfrowy. Są to niepożądane artefakty obrazu. Szum cyfrowy może występować w różnej postaci jednak zawsze wpływa na pogorszenie jakości obrazu. Spada ostrość i szczegółowość zdjęcia. Wykonując fotografie przedmiotów zależy nam na jak najlepszej jakości więc szum nie jest pożądany. Dlatego wykonując zdjęcia przedmiotów starajmy się używać najniższej możliwej wartości parametru ISO w aparacie.
Szumy na zdjęciu przedmiotów – jak sobie z nimi radzić?
Jeśli na naszych zdjęciach przedmiotowych zauważymy niepożądane szumy a więc spadek jakości obrazu należy koniecznie wykonać następujące kroki. Zacznijmy od zmniejszenia czułości matrycy. Wybierzmy najniższą możliwą wartość oferowaną przez nasz aparat (na przykład ISO 100). Może się zdarzyć, że ilość rejestrowanego światła będzie wymagała użycia zbyt długich czasów otwarcia migawki. Zadbajmy wtedy o jak najmocniejsze oświetlenie. Pozwoli ono dostarczyć odpowiednio dużo światła i pracować z niskimi wartościami ISO. Dzięki temu szumy nie będą wpływały negatywnie na jakość naszych fotografii przedmiotowych.