Jaką matrycę do fotografowania produktów wybrać?

matryce cyfrowe w aparatach fotograficznych

Co to jest matryca cyfrowa w aparacie fotograficznym?

Najprościej mówiąc matryce cyfrowe zastąpiły film znany z klasycznych aparatów fotograficznych. Z tą różnicą, że matryca jest w aparacie cyfrowym na stałe ta sama. Jest to elektroniczny przetwornik, który pozwala na wielokrotną rejestrację obrazów.

Istnieje wiele rodzajów oraz rozmiarów a nawet formatów matryc fotograficznych. Pokażemy najważniejsze różnice pomiędzy nimi a także wskażemy, które są najlepsze do wykonywania fotografii produktów.

Fizyczny rozmiar przetworników cyfrowych

 

rozmiary matryc w aparatach cyfrowych
rozmiary matryc w różnych aparatach

Jak możemy zauważyć na powyższej grafice, w zależności od aparatu spotykamy różne wielkości przetworników. Najmniejsze urządzenia takie jak telefon, kamera sportowa czy aparat kompaktowy mają również najmniejsze matryce. Są to zwykle rozmiary od 1/2.3 cala do 1 cala. Dopiero w bardziej zaawansowanych aparatach kompaktowych, prostszych lustrzankach i bezlusterkowcach spotkamy matrycę APS-C. Idąc dalej mamy lustrzanki i bezlusterkowce zaawansowane, które posiadają tzw matrycę pełnoklatkową (35mm). Największe przetworniki spotykamy w aparatach średnioformatowych.

Fotografia produktowa a wielkość matrycy cyfrowej

Skoro już znamy różnice pomiędzy matrycami w różnych urządzeniach warto odpowiedzieć na pytanie jakie ma to znaczenie w kontekście tworzenia zdjęć produktów. Packshoty a także fotografia reklamowa kładzie duży nacisk na jak najwyższą jakość obrazu. Aby spełnić to kryterium powinniśmy zatem wybrać matrycę cyfrową, która oferuje najwyższą jakość rejestrowanego obrazu.

Rozwiązanie jest względnie proste – im większy fizyczny rozmiar przetwornika tym lepsza jakość rejestrowanego obrazu. Wynika to przede wszystkim z mniejszego zagęszczenia pikseli (punktów, z których składa się każda fotografia). Ponadto większe matryce generują znacznie mniej szumu cyfrowego, szczególnie przy wysokich czułościach ISO.

W studio fotografii packshot najczęściej używane są przetworniki pełnoklatkowe (rozmiar klatki filmu małoobrazkowego 36×24 mm) lub też średnioformatowe. Te ostatnie to jednak wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za sam korpus aparatu. Również obiektywy do tego typu kamer cyfrowych są znacznie droższe niż ich odpowiedniki dla pełnej klatki.

Zdjęcia produktowe – wady i zalety poszczególnych wielkości matryc cyfrowych

Mała matryca

Oferuje większą głębie ostrości co jest przydatne podczas fotografowania produktów, aby objąć cały przedmiot w płaszczyźnie ostrości na jednym zdjęciu. Ma gorszą jakość obrazu i większe szumy niż duże przetworniki. Aparaty z mniejszymi matrycami są tańsze. To samo tyczy się obiektywów.
 

Matryca pełnoklatkowa i średnioformatowa

Lepsza jakość zdjęć oraz mniejsze szumy cyfrowe. Aparaty z większymi matrycami i przystosowane do nich obiektywy są droższe.