Tethering zdjęć produktowych podczas pracy w studio

Tethering w fotografii produktowej to często stosowane rozwiązanie. Na  początku warto wyjaśnić o czym mowa a także kiedy warto używać tej funkcji w studio fotograficznym.

Co to jest tethering?

Jest to połączenie aparatu z komputerem lub tabletem. Najczęściej odbywa się ono za pomocą specjalnego kabelka lub od pewnego czasu nowsze aparty pozwalają na realizację przesyłu danych za pomocą sieci wifi lub bluetooth.

Jednak ze względu na to, że surowe pliki RAW z współczesnych aparatów potrafią być naprawdę spore, rozwiązanie tetheringu przez kabel jest wciąż najszybsze i najpopularniejsze w studio packshot.

Tethering to nie tylko podgląd fotografii produktowych na dużym ekranie

Choć to z pewnością jedno z najbardziej przydatnych zastosowań tej funkcji, za pomocą tetheringu możemy również przejąć kontrolę nad aparatem z poziomu komputera czy tabletu.

Mając ułożoną i wykadrowaną kompozycję jesteśmy w stanie realizować zdjęcia produktowe siedząc przed komputerem. Wystarczy kilka kliknięć aby nanieść poprawki poprzez zmianę parametrów aparatu.

 

Łatwiejsza praca z klientem podczas sesji packshot

Na tetheringu podczas sesji może skorzystać nie tylko fotograf, który ma doskonały i wyraźny podgląd na powstające fotografie produktowe. Jeśli w studio jest obecny klient lub nasi współpracownicy to zdecydowanie łatwiej będzie im na bieżąco pokazywać efekty sesji packshot na dużym ekranie komputera.

Ponadto na bieżąco możemy wprowadzać poprawki, korekty graficzne a także oceniać czy opisywać zdjęcia produktowe.

Akcesoria niezbędne do przesyłu obrazu na żywo

Oczywiście niezbędny będzie kabel za pomocą którego dokonamy połączenia aparatu na przykład z komputerem. To wystarczy w kwestii sprzętowej. Na urządzeniu, do którego chcemy przesyłać zdjęcia na bieżąco powinniśmy natomiast zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Niektórzy producenci aparatów udostępniają odpowiedni program. Czasami można też skorzystać z programów do obróbki fotografii produktowych, które mają odpowiednie funkcje aby realizować tethering.