Czy Twój e-sklep ma poprawne fotografie produktów?
Aby skutecznie sprzedawać swoje produkty szczególnie w internecie, nie wystarczą już tylko poprawnie wykonane zdjęcia przedmiotów. Czasami pewne niedopatrzenia mogą sprawić, że nasza oferta nie będzie atrakcyjna w oczach klientów. Warto więc co pewien czas monitorować packshoty w swoim sklepie internetowym, szczególnie wraz z wprowadzaniem nowych produktów do oferty naszego sklepu.
1. Rozmiar pliku – zbyt ciężkie packshoty spowalniają Twój sklep
Nawet małe e-sklepy mają na serwerze co najmniej kilkadziesiąt fotografii produktowych swojego asortymentu. Jeśli żadna z nich nie jest poprawnie zoptymalizowana może wpływać to negatywnie na prędkość działania całego serwisu. Nawet jeśli serwer po naszej stronie nie spowalnia, warto pamiętać, że klient nie zawsze ma szybkie połączenie internetowe a wolne ładowanie zdjęć produktu może skutecznie zachęcić do oglądania oferty.
Ta uwaga ma coraz większe znaczenie wraz ze wzrostem towarów a więc i zdjęć produktów w sklepie. Przy serwisach mających w ofercie setki lub tysiące produktów są to gigabajty oszczędności transferu.
Rozwiązaniem tego problemu jest oczywiście optymalizacja plików graficznych. Dobrym sposobem jest użycie na przykład formatu WebP do zapisu zdjęć. Więcej na temat WebP znajdziesz tutaj.
2. Mała liczba zdjęć produktu
Nawet z pozoru proste produkty wymagają pokazania z różnej perspektywy. Przyda się więc co najmniej kilka zdjęć produktów dla każdej pozycji. Niestety wciąż bardzo często możemy trafić na oferty gdzie przedmiot ma dwa, trzy a czasami tylko jedno zdjęcie. W dzisiejszych czasach to zdecydowanie za mało. Nawet w przypadku produktów typowo użytkowych klienci zdecydowanie bardziej doceniają oferty, w których mogą dokładnie przyjrzeć się przedmiotowi za pomocą fotografii packshotowych.
3. Brak szczegółów
Ten punkt to rozwinięcie poprzedniego. Mała liczba fotografii przedmiotu zwykle powoduje, że jedyne zdjęcia jakie są dostępne to fotografie ogółu. Brak pokazania tego co najdziemy w zestawie, zbliżenia na przykład na panel sterowania czy wykończenie materiału to spory minus w oczach kupującego.
4. Mały rozmiar zdjęć
Zbyt małe fotografie produktu to kolejny sposób na zniechęcenie potencjalnego klienta. Nawet bardzo dobrej jakości packshot na nic się nie zda jeśli będzie po prostu mały.
5. Łatwość przewijania kolejnych zdjęć produktu
Stosując się do zaleceń o większej ilości packshotów dla jednego produktu, pamiętajmy aby przełączanie między kolejnymi fotografiami było intuicyjne i łatwe. Nie powinniśmy dopuszczać do tego aby użytkownik szukał w jaki sposób powiększyć fotografię lub przełączyć na kolejne zdjęcie. Pamiętajmy również aby wyjście z trybu powiększenia było wyraźnie oznaczone.
6. Jakość i ostrość packshotu
Na koniec punkt, z pozoru zupełnie oczywisty. Jednak czasami przez zwykłe niedopatrzenie może się zdarzyć, że maska sklepu rozciągnęła zdjęcia do nietypowej proporcji lub po prostu nastąpiło pogorszenie jakości zdjęć produktów podczas wgrywania. Aby uniknąć takich prostych lecz kosztownych błędów warto co pewien czas kontrolować możliwie najwięcej produktów aby w porę wyłapać najdrobniejsze błędy związane z fotografiami produktów.