Największe znaczenie w fotografii makro ma obiektyw. Musi być to model oferujący odpowiednie powiększenie fotografowanego produktu. Możemy także skorzystać z pierścieni pośrednich, które wkręcamy pomiędzy korpusem aparatu a obiektywem. Pierścienie (najczęściej spotykamy 3 w zestawie) pozwalają nam na stosowanie ich w różnej konfiguracji przez co mamy wpływ na wielkość powiększenia fotografowanego obiektu.
Osoba, która po raz pierwszy w życiu spojrzy przez wizjer aparatu z obiektywem makro poczuje się jakby obserwowała otaczający nas świat przez mikroskop. Równie szybko zda sobie sprawę, że packshot jest ostry jedynie na kilku milimetrach sceny. Stabilne utrzymanie takiego zestawu w rękach oraz wycelowanie z ostrością staje się praktycznie ruletką. Dlatego też aby wykonać profesjonalne packshoty biżuterii niezbędny będzie solidny statyw fotograficzny.
Aparat fotograficzny również nie pozostaje bez znaczenia. Niezbędny będzie model z wymienną optyką, który pozwoli na podłączenie obiektywu marko lub użycie pierścieni pośrednich.
Aby wykonać ostre i wyraźne zdjęcia biżuterii potrzebujemy również dobrej jakości oświetlenia studyjnego. Profesjonalne lampy błyskowe muszą posiadać odpowiednio dużą moc oraz możliwość użycia różnego rodzaju modyfikatorów światła takich jak softbox.
Praktycznie każdy packshot biżuterii jest niepowtarzalny. Wymaga innego ustawienia świateł i aparatu. Zupełnie inaczej zamocujemy pierścionek, który zamierzamy sfotografować niż łańcuszek, który należy zawiesić w odpowiedniej pozycji. Z tego powodu fotograf biżuterii korzysta z wielu różnego rodzaju uchwytów, żyłek czy nawet plasteliny, które pozwalają utrzymać produkt dokładnie w taki sposób jak jest to potrzebne.