Jaką wartość przysłony wybrać do zdjęć produktowych?

Zgłębiając się w tajniki fotografii produktowej, z pewnością natrafimy na termin przysłona. Dla wielu osób jest to nowe słowo oraz tym bardziej ustawienie w aparacie fotograficznym. Poniżej wyjaśnimy czym jest przysłona w obiektywie oraz jaki ma wpływ na wygląd zdjęć produktowych. Doradzimy również jaka wartość przysłony jest najlepsza dla zdjęć packshot realizowanych w studio fotograficznym.

Co to jest przysłona?

Na samym początku warto wyjaśnić czym jest przysłona aby lepiej zrozumieć zasadę jej działania. Przysłona to element w obiektywie, umieszczony wewnątrz obudowy pomiędzy soczewkami. Najczęściej są to metalowe listki nachodzące na siebie. To ułożenie tworzy otwór, który jest regulowany. Jego średnica może być większa lub mniejsza a skok jest precyzyjnie regulowany przez kolejne wartości.

Za co odpowiada przysłona w aparacie

Jej podstawowym zadaniem jest regulacja ilości światła, które wpada przez obiektyw. Dodatkowo przysłona ma też wpływ na głębie ostrości, czyli obszar który będzie ostry na fotografii.

Wartość przysłony

To liczba, która określa stopień otwarcia przysłony. Zapisuje się ją w postaci f/wartość. Na przykład może to być f/8 lub f/1.4

Mniejsza wartość liczbowa oznacza większy otwór oraz większą ilość światła wpuszczanego na matrycę aparatu. Mniejsze wartości przysłony to również płytsza głębia ostrości.

Analogicznie większa wartość to otwór mniejszy a także większa głębia ostrości.

Najlepsza wartość przysłony do zdjęć produktowych

Fotografując produkty zależy nam na tym aby były ostre w całym kadrze. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie wysokich wartości przysłony np f/11 lub f/14. Jak wspominaliśmy przysłona ma wpływ na ilość światła wpadającego do aparatu przez obiektyw. Pracując w studio packshot mamy do dyspozycji lampy błyskowe, które są w stanie zapewnić odpowiednią ilość światła. Dlatego też nie jeśli dysponujemy odpowiednio mocnym źródłem światła nie będziemy przejmować się wysokimi wartościami przysłony pod kątem przepuszczanego światła.

Ostrość – kluczowa cecha każdego packshotu

Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, ostrość to jedna z najważniejszych cech profesjonalnych packshotów. I nie chodzi tu jedynie o poprawne ustawienie płaszczyzny ostrości na fotografowanym przedmiocie. Znaczenie ma również obiektyw i jakość obrazu jaki generuje. Prostsze i tańsze obiektywy mają problemy z ostrością po mocnym przymknięciu przysłony. Jak wiemy, optymalne wartości to przedział 11-14 a czasem więcej aby objąć cały produkt w płaszczyźnie ostrości. Przy tych wartościach przysłony może zdarzyć się, że tańsze obiektywy będą dawały obraz rozmyty.

Profesjonalne obiektywy, w szczególności stałoogniskowe radzą sobie zdecydowanie lepiej przy wysokich wartościach przysłony, które są codziennością w fotografii produktowej. Warto mieć to na uwadze podczas dobierania sprzętu jeśli zależy nam na możliwie najlepszej jakości packshotów.