Fotografia produktowa chromu i metalu

W poniższym wpisie przedstawimy packshoty produktów chromowanych i metalowych. Są to przedmioty wymagające specjalnego podejścia gdyż odbijają całe swoje otoczenie. Wymagają one również przemyślanego oświetlenia, w przeciwnym razie mogą prezentować się niekorzystnie.

packshot kosmetyków

Buteleczka zawierająca żel UV, którą otrzymaliśmy do sfotografowania była w kilku kwestiach skomplikowana. Przede wszystkim korpus buteleczki jest biały, z połyskliwego szkła. Górna zakrętka i napisy na butelce są natomiast chromowane.

Jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania zdjęć produktowych wybraliśmy najlepiej wykonany egzemplarz z kilku dostarczonych do studio. Ważne jest aby produkt był w jak najlepszym stanie, bez najmniejszych rysek i uszkodzeń gdyż te zostaną bezlitośnie wyłapane przez ostry obiektyw makro.

Wykonując packshoty produktów z metalu i szkła należy je tuż przed sesją dokładnie wyczyścić i przetrzeć delikatną ściereczką. Chodzi o to aby usunąć wszelkie widoczne plamki czy odciski palców. Gdy wykonujemy zdjęcia produktowe najlepiej posłużyć się rękawiczkami bawełnianymi lub po każdorazowym przestawieniu dokładnie przetrzeć fotografowany produkt.

Prezentowana tutaj fotografia produktowa wydaje się dosyć prosta. Została jednak wykonana z połączenia kilku ujęć oraz z wykorzystaniem zaawansowanego retuszu graficznego.

Na początku skupiliśmy się na tym aby wykonać packshoty chromowanej zakrętki. Z racji jej owalnego kształtu odbijała doskonale całe otoczenie zarówno aparat ustawiony z przodu jak i wszystko co znajdowało się z obu stron. Aby rozwiązać te problemy po obu stronach butelki, symetrycznie ustawiono duże pionowe ekrany, które pozwoliły na równomierne odbicie miękkiego światła. Dzięki temu uzyskujemy przejście z boków nakrętki jasnego światła do lekkiego cienia na środku. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić kształt owalnej nakrętki.

Pierwsza część fotografii produktowej za nami. Pozostała buteleczka oraz napisy. Butelka została oświetlona w podobny sposób jak nakrętka jednak lampy musiały być lekko cofnięte względem poprzedniego kadru. To dlatego, że buteleczka ma inny owal niż nakrętka.

Wreszcie gdy nasz packshot zbliżał się ku końcowi została najtrudniejsza i jednocześnie najważniejsza część fotografii. Napisy mówiące o producencie oraz przedstawiające nam rodzaj produktu w buteleczce. Jak wspominaliśmy na początku, napisy również zostały pokryte chromowaną folią. Podczas wykonywania packshotów nakrętki oraz buteleczki skupiliśmy się na poprawnym odwzorcowaniu tych elementów. Napisy wówczas pozostawały całkowicie ciemne lub miały na sobie losowe odbicia światła. Było to oczywiście nieakceptowalne i psuło cały efekt.

Najprościej byłoby ustawić ekran odbijający światło przed buteleczką aby oświetlić napisy. To jednak spowodowałoby, że zostałyby one oświetlone w całości i mogłyby wyglądać jak biały nadruk a nie chromowany napis jak w rzeczywistości. Z tego powodu należało użyć względnie małego ekranu, który umieszczony pod odpowiednim kątem idealnie celował w część napisów, resztę pozostawiając w lekkim cieniu. W ten sposób uzyskano ładne przejście tonalne.

Na koniec został dołożony cień pod produktem aby packshot nie stwarzał wrażenia „wklejonego” na białe tło. Można tu również zastosować lekkie odbicie produktu w tle.